(fragmenty z książki KOSMITA - autor : Roksana Jędrzejowska-Wróbel)
Wielu psychiatrów i psychologów zachęca do wizyt w komorach hiperbarycznych, co pozwala stymulować rozwój dziecka na płaszczyźnie neurologicznej. Komora hiperbaryczna ułatwia neuroprzewodnictwo poszczególnych części mózgu poprzez ożywianie komórek nerwowych.
Dr.Jamesa Neubreder - opiekował się 5000 dzieci z autyzmem, poświęcił na prace terapeutyczne 75000 godzin, twierdzi, że tlenoterapia hiperbaryczna jest jednym z najcenniejszych narzędzi w leczeniu autyzmu. 80% rodziców zauważyło pozytywne zmiany u swoich dzieci i mogło potwierdzić skuteczność tej terapii.
Na świecie terapia hiperbaryczna u dzieci z autyzmem jest powszechnie stosowana, trzeba jednak zaznaczyć, że nie mówimy o wyleczeniu, ale o poprawie elementów zachowania, a tym samym jakości życia dzieci autystycznych, jak i ich rodziców.
Amerykański zespół potwierdza, że 40 godzin w komorze hiperbarycznej może poprawić funkcjonowanie pacjentów, poprawa ta polega między innymi na:
Amerykańskie badanie kliniczne (podwójnie ślepa próba) z roku 2009 udowadniające jednoznacznie skuteczność HBOT w leczeniu autyzmu.
W tym badaniu wzięło udział 62 dzieci z autyzmem w wieku od 2 do 7 lat. Badano je w sześciu ośrodkach na terenie Stanów Zjednoczonych. Dzieci zostały losowo przydzielone do jednej z dwóch grup:
I w jednym, i w drugim przypadku zabiegi trwały 40 godzin.
U dzieci z pierwszej grupy odnotowano znaczną poprawę ogólnego funkcjonowania, a także w rozumieniu języka, kontaktach społecznych, kontakcie wzrokowym i tzw. świadomości czuciowej. U 30% dzieci z pierwszej grupy lekarze odnotowali bardzo dużą lub dużą poprawę, podobny zapis pojawił się zaś tylko u 8% członków grupy kontrolnej. Ogółem poprawę zaobserwowano u 80% maluchów z grupy pierwszej i u 38% dzieci z grupy drugiej.
Szef zespołu badawczego, dr Dan Rossignol z International Child Development Resource Centre wskazuje jednoznacznie, że hiperbaria tlenowa staje się w USA coraz popularniejsza w leczeniu autyzmu. Początkowo on sam podchodził sceptycznie do tej metody, ale gdy terapia hiperbaryczna pomogła jego dwóm autystycznym synom, postanowił rozpocząć badania naukowe nad zastosowaniem hiperbarii w leczeniu tego schorzenia. Rossignol podkreśla wyraźnie, że nie można mówić o znalezieniu uniwersalnego leku na autyzm, lecz o poprawie zachowania i jakości życia pacjentów oraz ich rodzin.
Profesor Philip James, ekspert ds. medycyny hiperbarycznej, dodaje, że przy tego typu terapii tlen kontroluje stan zapalny oraz wpływa na regenerację tkanek i działanie genów.
Nie wolno jednak zapominać, że istnieją przeciwwskazania i nie każdy może poddać się leczeniu w komorze.
Rządowy nr ewidencyjny przeprowadzonego badania: clinicaltrials.gov NCT00335790
Poniżej link do oryginalnego opisu amerykańskiego badania:
http://www.biomedcentral.com/1471-2431/9/21
Normobaria Orzesze
ul. Mikołowska 309
Orzesze
tel.: 502 096 786
e-mail: kontakt@normobaria-orzesze.pl
Godziny otwarcia:
Pon - Pt: 8:00 - 18:00
Sob: 10:00 - 14: 00